Tüüp 82

Rahvaauto projekterimisel Ferdinand Porsche meeskonna poolt peeti algusest peale silmas ka selle militaarset rakendatavust – oli ju Hitler nõudnud otsesõnu, et masin peab suutma vedada kolme sõdurit koos kuulipildujaga. Otsene tellimus kergele sõjaväe välisõidukile KdF-i (VW-Põrnika algvariandi) baasil anti 1938. aasta jaanuaris ning juba kuu aja pärast esitleti esimesi prototüüpe. Lõplikule variandile lisati rattareduktorid ning lukustuv diferentsiaal, mis kindlustasid eeskujuliku maastikuläbivuse. Hüüdnime sai auto oma kandilise kere tõttu, mis meenutas koppa või kasti. Masinaid hakati tootma 1939. aastal, 1943. aastast said nad pisut võimsama, 1131 cm3 25 hj mootori. Standardvariant oli tagaveoline, kuid selle kõrval valmistati vähemal arvul ka nelikveolisi Kübelwageneid.

1941. aastal langesid mõned Kübelid Aafrikas liitlasvägede sõjasaagiks, misjärel neid Ameerikas põhjalikult katsetati. Lõppjärelduseks oli, et ehkki Kübelwagen jäi raskel maastikul jänkide Willysele läbivuselt pisut alla (tegu oli tagaveolise Kübeliga), oli masinal ka mitmeid eeliseid – väiksem kaal ja seega ka materjalikulu, poole väiksem kütusekulu, lihtsam hooldus ning suurem lõppkiirus (nelikveoline Kübelwagen oleks Jeep’ile ilmselt igas punktis “ära pannud”). Kuna trofee-Kübeleid kasutati liitlasvägede poolt üsna meelsasti, trükkisid ameeriklased isegi spetsiaalse juhendi “The German Jeep”, mis aitas harjumatu lahendusega masinat hooldada. Kokku valmistati Kübeleid sõja lõpuni umbes 55000 eksemplari. Üheks Põrnika militaar-variandiks oli ka Tüüp 87 (Kommandeurwagen), mis kujutas endast Põrnika keret nelikveolise Kübelwageni shassiil ja mida kasutas põhiliselt Rommeli Aafria-korpus.
Tüüp 166 (Schwimmwagen)
Tüüp 166, hüüdnimega Scwimmwagen kujutas endast Kübelwageni amfiibvarianti. Prototüüpe hakati katsetama juba 1940. aastal, tootmiseni jõuti aga alles kahe aasta pärast. Vees liikus masin edasi väntvõllilt käitatava allapööratava sõukruvi abil kuni kuuesõlmelise kiirusega, maapinnal pruugiti neljarattavedu ning tippkiiruseks oli 80 km/h. Schwimmwageneid toodeti kokku 14265 tükki. Masina komplekti kuulusid muuhulgas ka aerud juhuks, kui mootoriga midagi juhtub või kui vajatakse käratut liikumist.

Powered By Wordpress. Theme base on Philadelphia Payday Loans al.com.
Modified by & © dooker.eu 2010